W UMW wdrożono wytyczne na podstawie aktów prawnych, tj.:
- Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Art. 267 ust. 1 pkt 3. Podstawowymi kryteriami ewaluacji są: (…)wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
- 23 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej w brzmieniu nadanym przez §1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji.
- 5 ust 3 pkt 6 Rozporządzenia ministra edukacji i nauki z dnia 22 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.
Wszystkie podmioty Szkolnictwa Wyższego mają obowiązek przedstawienia dorobku naukowego w III Kryterium ewaluacji (waga kryterium = 20%) w formie Formularza Opisu Wpływu, który następnie wprowadza się do systemu POL-on.
Wymóg ten wynika z analizy liczby N w ewaluowanych dyscyplinach. Zgodnie bowiem z Rozporządzeniem ws. ewaluacji podmiot przedstawia w danej dyscyplinie naukowej:
- 2 opisy wpływu – jeżeli liczba N w tej dyscyplinie jest nie większa niż 100,00;
- 3 opisy wpływu – jeżeli liczba N w tej dyscyplinie wynosi od 100,01do 200,00;
- 4 opisy wpływu – jeżeli liczba N w tej dyscyplinie wynosi od 200,01do 300,00;
- 5 opisów wpływu –jeżeli liczba N w tej dyscyplinie jest większa niż 300,00.
W przypadku UMW , na podstawie analizy liczby N w ewaluowanych dyscyplinach:
- Nauki Medyczne przedstawiają 5 opisów wpływu,
- Nauki o Zdrowiu 3 opisy wpływu,
- Nauki Farmaceutyczne 3 opisy wpływu.
Należy wyjaśnić na czym ten wpływ polega w oparciu o przedstawiane dowody (np. raporty, pisma poświadczające, wydane akty prawne) oraz kto jest jego beneficjentem.
Ponadto należy wykazać:
- związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy prowadzoną działalnością a osiągniętym w otoczeniu wpływem społecznym;
- obszar wpływu społecznego czyli jakie są społeczne, ekonomiczne, środowiskowe lub kulturowe korzyści z badań i odkryć naukowych;
- zasięg w ujęciu geograficznym: międzynarodowy, krajowy, regionalny, lokalny;
- zmiany jakie zaszły w obszarze ochrony zdrowia (lub innym, który wybraliśmy)
- kto konkretnie (grupy beneficjentów wpływu, organizacje) z nich skorzystał;
Bezwzględnie należy pamiętać o NIEPRZEKROCZENIU liczby znaków w obu wersjach językowych: polskim i angielskim. Ponieważ jest to dokument źródłowy dla sprawozdawcy/użytkownika systemu POL-on, który będzie wprowadzał informację do systemu tylko i wyłącznie na bazie otrzymanego i zatwierdzonego wewnętrznie dokumentu.
Niekoniecznie. Ponieważ tytuł projektu może zawierać założenia a Opis Wpływu ma już wykazać ZAISTNIAŁY WYNIK. Można wykorzystać tytuł z projektu badania naukowego, ale nie jest to sztywna zasada. Tytuł Opisu Wpływu powinien być celny i naprowadzający na jego zawartość merytoryczną. Tutaj ważne są słowa klucze do wykorzystania w tytułach, dla przykładu:
- wykorzystanie/wdrożenie….
- zwiększanie/wzrost (np. ochrony zdrowia i życia)
- wyeliminowanie/ obniżenie/zatrzymanie/ ustanie
- uzyskanie/ odkrycie
- wzmacnianie (zdrowia, psychiki, jakości życia, funkcjonalności człowieka)
- wpływ/ impakt/oddziaływanie
- zmiana/ ewolucja
- optymalizacja (metody, procesu, kosztochłonności, wielu współczynników)
- zaimplementowanie rozwiązań
- zastosowanie/egzekwowanie
- kontrola
- inspirowanie
UWAGA! Tytuł to 150 znaków w języku polski i angielskim.
Należy scharakteryzować na czym polegała interdyscyplinarność działalności naukowej oraz w jakim sensie ewaluowany podmiot uznaje wyniki swoich badań za kluczowe/przełomowe. Należy opisać, jaki był wkład naukowy pracowników reprezentujących różne dyscypliny naukowe oraz jakie korzyści wyniknęły z tej współpracy. Do czego nie udałoby się dojść bez udziału, wyników badań naukowych w innej dyscyplinie.
O przełomowości mogą świadczyć opisy „do tej pory nie stosowano”, „odtąd poprzez zastosowanie zmieniło się” i „wykazano następujący wynik …… wobec dotychczasowych praktyk”. Należy załączyć odpowiednie dowody świadczące o interdyscyplinarności, np. zaświadczenia podmiotu, z którym wykonywane były badania naukowe lub np. link do https://radon.nauka.gov.pl/dane/nauczyciele-akademiccy-badacze-i-osoby-zaangazowane-w-dzialalnosc-naukowa wskazujący na dyscyplinę naukową współautora, współtwórcy, kierownika projektu, kierownika zespołu badawczego/ lub link do ORCiD ww. osoby, wskazujący na jego publikacje naukowe, badania w innych dyscyplinach niż nasza/autora Opisu Wpływu.
Ocena opisu wpływu jest zwiększana o 20% w przypadku, gdy bezspornie wykażemy, że interdyscyplinarność badań naukowych lub prac rozwojowych miała kluczowe znaczenie dla powstania danego wpływu.
Interdyscyplinarność a specjalizacja często jest mylona. W dyscyplinie nauki medyczne może być min. specjalizacja ginekologia, pediatria, ortopedia, itd.
Interdyscyplinarność to wspólne prace w różnych dyscyplinach, np. nauki medyczne wspólnie z naukami farmaceutycznymi.
Dowody wpływu, w liczbie nie większej niż 5 na jeden opis wpływu, zamieszcza się jako oddzielne pliki zapisane w jednym z następujących formatów danych: pdf, .mp3, .mp4, .mpeg4 lub avi.
Wielkość jednego pliku nie może przekraczać 500 megabajtów.
Dowodami mogą być:
- Zaświadczenia
- Liki internetowe
- Artykuł prasowy
- Artykuł z czasopisma branżowego
- Informacja prasowa
- Wytyczne lekarskie, procedury
- Interpelacja posła na Sejm RP
- Karta aplikacji produkt
- Wystąpienie na konferencji
- Nagranie muzyczne
- Dokument potwierdzający uzyskanie nagrody
- Opis patentowy
- Podręcznik / materiały szkoleniowe
- Publikacja naukowa
- Raport
- Strona internetowa (zrzut)
DOWODY RÓWNIEŻ PODLEGAJĄ TŁUMACZENIU.
Wpływ ma być faktyczny, realny, rzeczywisty, pewny. Nie należy używać czasu przyszłego: może, nastąpi, itp. Ważne jest słownictwo typu: ponad wszelką wątpliwość, bezspornie, w sposób nie budzący wątpliwości, badania/raporty/mierniki wykazały. Udowadnianie dotyczy czasu przeszłego, zaistniałego faktu.